Ekologiczne biurowce, to nie tylko modny trend.
Zgodnie z założeniami tzw. Zielonego Ładu od 2027r. trzeba będzie wskazywać ślad węglowy budynku o powierzchni powyżej 2000 m², a od 2030 wchodzi w życie obowiązek obliczania śladu węglowego dla każdego budynku. I z tym będą się wkrótce musieli zmierzyć polscy przedsiębiorcy.
Konieczność wyliczania i deklarowania śladu węglowego staje się faktem w wielu dziedzinach, m.in. w branży budowlanej, która odpowiada za blisko 40% światowej emisji gazów cieplarnianych. Znaczenie budownictwa w procesie dochodzenia do neutralności klimatycznej jest więc ogromne, i to zarówno w kontekście samej branży, jak i jej odbiorców - klientów.
Jednym ze sprzyjających trendów jest coraz bardziej popularne wykorzystanie technologii szkieletowej, nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także do wznoszenia biurowców, siedzib firm i obiektów użyteczności publicznej.
Mając na uwadze niedaleką przyszłość przedsiębiorcy planujący budowę nowej siedziby, czy inwestorzy rozważający budowę obiektu biurowego już na etapie projektowania inwestycji powinni przygotować się do wymogów unijnych w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla przez posiadane budynki. W jaki sposób? Wybierając ekologiczne rozwiązania budowlane, bazujące na zasobach odnawialnych, takich jak np. drewno, które jest naturalnym, trwałym surowcem o znakomitych parametrach nośnych oraz izolacyjnych, a jego wykorzystanie w budownictwie istotnie wpływa na zmniejszenie śladu węglowego (dzięki zastosowaniu technologii drewnianej zamiast betonowej do atmosfery trafia aż o 1418 ton CO2 mniej!)
Na to, czy budowany obiekt jest ekologiczny, wpływa nie tylko sam materiał konstrukcyjny. Istotne jest również, aby metoda jego wznoszenia była zrównoważona środowiskowo. W tym obszarze prym wiodą budynki prefabrykowane: pozwalają bowiem obniżyć ilość odpadów budowlanych, a także ograniczyć liczbę dostaw na plac budowy.
Prefabrykowane, szkieletowe konstrukcje z drewna mają ponadto bardzo krótki czas realizacji, powstają często nawet w kilka tygodni, co wpływa bezposrednio na szybki zwrot z inwestycji.
Jeśli dodamy, że obiekty drewniane są wyjątkowo energooszczędne – mamy zebrane najważniejsze dla środowiska i portfela inwestorów argumenty świadczące na korzyść drewnianej technologii szkieletowej!
Wyjątkowe walory drewna doceniają zwłaszcza Skandynawowie, stawiając z tego materiału także obiekty wielokondygnacyjne, jak np. 10-piętrowy wieżowiec, który jest jednym z najwyższych drewnianych budynków w Norwegii.
I dlatego właśnie włączyliśmy do naszej oferty budowę obiektów mieszkaniowych, biurowowych oraz usługowych w ekologicznej, prefabrykowanej konstrukcji szkieletowej Wood Core House, której jakość i wytrzymałość potwierdzona została badaniami. Budynki w tej technologii powstają szybko, a proces ich budowy jest przyjazny dla środowiska.
W 2022 roku, w niespełna 6 miesięcy wybudowaliśmy w Jaworznie pierwszy na Śląsku, szkieletowy, 3 – kondygnacyjny budynek biurowy o pow. 600m2. Technologia drewniana dotąd wykorzystywana głównie w domach jednorodzinnych, znalazła zastosowanie także w budownictwie użytkowym.
Co sprawia, że jest ona w pełni ekologiczna?
wykorzystuje odnawialny, naturalny surowiec jakim jest drewno, które ma ujemną emisję CO2 i dzięki temu pozwala zdecydowanie zmniejszyć ślad węglowy | |||
jest to tzw. sucha technologia budowy (w procesie wytwarzania i montażu nie zużywa wody) | |||
ilość odpadów po budowie ograniczona jest praktycznie do zera | |||
wymaga znacznie mniejszej ilość dostaw materiałów | |||
nie wymaga ciężkiego sprzętu |
Dzięki swoim właściwościom biurowce i inne obiekty w naszej konstrukcji szkieletowej są kluczowym elementem na drodze do neutralności klimatycznej budownictwa, ale także znakomitym rozwiązaniem biznesowym dla przedsiębiorców, dając im możliwość szybkiej, przyjaznej dla środowiska inwestycji, która przez lata będzie procentowała swoją trwałością, energooszczędnością i zdrowym mikroklimatem wnętrza.
Inwestując w budowę ekologicznego, drewnianego biurowca czy nowej siedziby firmy nasi klienci, jako przedsiębiorcy i pracodawcy zapewnią komfort pracy użytkownikom budynków, wzmocnią pozytywny wizerunek nowoczesnego, przyjaznego dla środowiska, będącego na bieżąco ze światowymi trendami biznesu, a rozliczenie śladu węglowego pozostanie dla nich czystą formalnością.